.

.

Син Пердув-Јави Ми Се Да Се Фанк Вечерва-Винил

Син Пердув-Јави Ми Се Да Се Фанк Вечерва-Винил

DEN 239.84

Од стока
Достапно.

Холандскиот соул И Фанк бенд Блу пердув е основан од браќата Ед и Роналд Броуер во 1976 година. Наскоро се приклучија нови членови, Јан Вилем Вида, Дирк Нусинк и Роб Хоелен и заедно развија мешавина од квалитетен фанк/диско од 80-тите, уникатен звук за холандски Бенд. Првиот сингл "Тоа Е Љубов" излезе во 1980 година, но тоа беше "81 објавен двостран а-едностран 12-инчен со долгите верзии на "Повикај Ме" и "Ајде Да Се Фанк Вечерва" тој успех погоди. "Повикај Ме" е лесна разиграна вокална песна додека "Ајде Да Се Фанк Вечерва", тесен фанк/диско жлеб со долга инструментална пауза за бас и тапан што стана огромен успех Во Франција (добивање француски Оскар), Италија, Германија, Холандија, Канада и ВО ВЕЛИКА британија. Двете песни од 12-инчи беа пуштени на подиуми низ целиот свет и песните се појавија на бројни компилации. Меѓународниот диско ДИЏЕЈ Димитри од Париз избра "Ајде Да Се Фанк Вечерва" За Неговото Враќање ВО ЦД-ТО На Плејбој Замок во 2008 година. Деби албумот на блу Пердув Фанк беше објавен во 1981 година и последователните Сенки На Ноќта во 1985 година. Двостраниот 12-инчен "Повикај Ме Вечерва" / "Ајде Да Се Фанк Вечерва" Од Блу Пердув ја слави својата 40-годишнина. Таа е спакувана во реплика уметнички дела диско ракав и е достапна како ограничено издание од 750 поединечно нумерирани копии на транспарентен син винил. Син Пердув-Јави Ми Се / Ајде Фанк Вечерва - Винил Издавачка Куќа : Музика На Винил. Музички Жанр : R&B / Душата.

За производот

Купувачите избираат и