.

.

Џез Во Кина: Од Музика Во Сала За Танцување До Индивидуална Слобода На Изразување

Џез Во Кина: Од Музика Во Сала За Танцување До Индивидуална Слобода На Изразување

DEN 1.00

Од стока
Достапно.

Монументална студија за историјата на џезот Во Кина од нејзините почетоци до денес. Има ли џез Во Кина?"Ова е прашањето што го испрати авторот Јуџин Марлоу во неговата потрага да ја открие историјата на џезот во Кина. Марлоу го следи воведувањето На Кина во џезот во раните 1920-ти, нејзиниот прекин од Страна На Кинеското раководство под Мао во 1949 година и неговото подмладување во раните 1980-ти со почетокот на отворањето На Кина кон светот под Премиерот Денг Ксијаопинг. Опфаќајќи распон од речиси сто години, Марлоу се фокусира на различни темимузичарите кои иницираа џез настапи Во Кина, средствата со кои џезот беше вклучен Во Кинеската култура и музичарите и местата што сега претставуваат џез изведби. Одликувајќи се со уникатни интервјуа лице в лице со водечки домородни џез музичари во Пекинг и Шангај, плус интервјуа со сопственици на клубови, промотори, иселеници, па дури И дипломати, Марлоу ја означува еволуцијата на џезот во Кина како паралела на социјалната, економската И политичката еволуција На Кина низ дваесеттиот и во дваесет и првиот век. Исто така, прикажано е интервју со еден од постојните членови на Големиот Бенд Џими Кинг од 1940-тите, еден од првите големи се-Кинески џез биг бендови во Шангај. На Крајот На краиштата, Џезот Во Кина : Од Музика Во Сала за Танцување До Индивидуална Слобода на Изразување е културна историја која ја открива незапирливата еволуција на демократската форма на музика во Комунистичка држава. Џез Во Кина : Од Музика Во Сала за Танцување До Индивидуална Слобода На Изразување(Мек).

За производот

Купувачите избираат и