.

.

Папа Чарли Џексон Колекција 1924-34

Папа Чарли Џексон Колекција 1924-34

DEN 576.00

Од стока
Достапно.

Папа Чарли Аскѕексон беше еден од првите уметници на кантри блуз што излезе од шоуто минстрел, водвил и медицина за да стане успешен уметник за снимање во текот на 1920-тите. Роден Во Њу Орлеанс во 1885 година, тој пееше и свиреше бањо и гитара, работејќи во патувачки емисии низ југот пред да се насели во Чикаго, близу до центрите за комерцијално снимање во 20-тите години. тој во голема мера го сними видот на материјалот што го Настапуваше Со Години На Патот, составен од блуз во лошата традиција, често со хумористичен вкус. Оваа голема вредност 72-песна 3-ЦД сет се состои од повеќето од неговите снимки За Парамаунт, Вокалион и Ок од неговото деби во 1924 до 1934 година - er која ја опфати целата негова кариера за снимање пред неговата смрт во 1938 година. Како и неговите соло снимки, тоа вклучува песни направени со големите блуз пејачи Ида Кокс и Ма Рејни, и Со Џез-Кардиналите На Фреди Кепардс, со Џони Додс, како и две уникатни страни со Слепиот Блејк во 1929 година кои се состојат од елементи на сесија на блуз џем, снимање на хокум и регтајм. Тоа е суштински, темелен и многу забавен преглед на кариерата на блузмен кој можеби не беше еден од жанровите историски најважни или највлијателни личности, но кој им го отвори патот на многу други блуз уметници да продолжат со успешна кариера за снимање. Папа Чарли Џексон Колекција 1924-34.

За производот

Купувачите избираат и