.

.

Чекајќи Го Бади Гај: Чикаго Блуз на Раскрсницата

Чекајќи Го Бади Гај: Чикаго Блуз на Раскрсницата

DEN 291.84

Од стока
Достапно.

Чекајќи Го Бади Гај : Чикаго Блуз на Раскрсницата во доцните 1970-ти и раните 1980-ти, британскиот блуз фан Алан Харпер стана трансатлантски аџија во Чикаго. "Дојдов овде да го слушам блузот", му рече Тој На Американскиот царински агент на аеродромот и да ја слуша музиката во нејзините многубројни стилови и на мажите и жените кои ја живееле во променливата блуз сцена во градот. Елоквентните мемоари на харпер ги поттикнуваат зачадените повторувања на мажите како виртуозот хармоника Големиот Валтер Хортон и Пијанистот Саниленд Слим. Впуштајќи се од сцената до кујнските маси до седиштето за пушка На Елдорадо Од 1973 Година, Харпер ги слуша изведувачите и другите се сеќаваат на заработените спомени од триумфите и засекогаш изгубените шанси, на длабоките бунари на болка и зголемените летови на инспирација. Харпер, исто така, прикажува време на промени, бидејќи блузот погоден за белците го засени она што дојде порано, а старите црни играчи родени во Јужна кореја го одржаа теренот последен пат пред сеосвојувачката генерација млади асови на гитара да заземе централно место.

За производот

Купувачите избираат и